Trvavosť na zapamätanie: Trekking do Ala-Kul & Altyn Arashan v Kirgizsku

sme sa rozhodli urobiť náš trek do Ala-Kul a Altyn Arashan bez sprievodcu a bol to jeden z najsilovanejších a najfunbavejších trekov, ktoré sme Už ste niekedy urobili. Trekkovali sme okruh Annapurna v Nepále, ktorý nás priniesol až na 5 416 metrov, ale to bol postupný svah a keď sme zasiahli prihrávku, boli sme vo forme. Nie teraz! Pre trek Ala-Kul-Altyn Arashan sme mali iba 1 deň, aby sme sa aklimatizovali a dostali sa do formy a cítili sme to na konzistentnom sklone až po Ala-Kul Pass.

Plánovanie našej trasy v Info Office Revicationer v Karakole
Začali sme z Karakolu a vezmeme Marshruku až po vstup do prírodnej rezervácie Ala-Kul. Zaplatili sme náš vstupný poplatok a začali sme postupnú túru pozdĺž rieky Karakol. Prvé 4 hodiny túry boli relatívne ľahké. Prešli sme cestou cez údolie a po ceste sme prešli okolo malých dedín a jurtov.

Aktualizácia 2018: V pravidelných intervaloch sú teraz jurtové tábory. Nájdete okolo 5 medzi križovatkou rieky v deň 1 (keď sa začne stať naozaj tvrdým) a Altyn Arashan. Celý trek sa dá urobiť ľahko bez stanu alebo jedla teraz (môžu dodať všetko: všetko, čo potrebujete, je občerstvenie, voda a správne oblečenie!).

Teraz je nový tábor, ktorý môžete zostať v 1. dni (v blízkosti chaty Sirota). Poplatok je 800 SOM pre stan 4 osoby s kachľou na drevo. Boli tiež k dispozícii malé jurty za 1000 Som. Jedlo bolo 300-400 som/jedlo.

Čítať viac: 10 vecí, ktoré môžete robiť v Karakole (ktoré nezahŕňajú trekking)

Po 4 hodinách sme dosiahli most, ktorý viedol na východnú stranu rieky. Odtiaľ sa začala skutočná túra. Bol to solídny 2 -hodinový ťah, rovno hore, aby sa dosiahla malá zalesnená kabína zasadená do vysokohorského lesa približne 3000 metrov. Tu by sme založili tábor na noc.

Náš kemping na noc (3000 metrov)
V tú noc, so zvukom rieky, ktorá sa ponáhľala do údolia za nami a záblesk nespočetného počtu hviezd nad nami, zapálili sme oheň a vymenili sme si cestovné príbehy tromi ďalšími cestujúcimi, ktorí sa v ten deň zúčastnili cesty.

Najlepší koniec najlepšieho dňa

Ráno, keď sme sa stále skrývalo za stúpajúcimi útesmi a označovali sme smer cestovania, začali sme stúpať. Takmer hneď sme vyliezli na strmé skaly vedľa hučiaceho vodopádu. Bez dychu z vyčerpania a čírej príťažlivosti nášho okolia sme sa snažili sústrediť a držať oči na nohách, namiesto toho, aby sme sa blažene pozerali do zlatých útesov, ktoré vypukli z údolia okolo nás.

Snažiť sa sústrediť sa na naše postavenie nebolo ľahké. Teraz vidíte prečo!
S každým desiatimi krokmi vpred sme sa museli zastaviť a nechať naše pľúca dohnať a absorbovať, aký malý kyslík bol k dispozícii vo vzduchu vo vysokej nadmorskej výške. Absolútne sme neboli tak vo forme, ako sme si mysleli! Nakoniec po náročnom stúpaní sme prišli cez posledný vrchol, ktorý odhalil Ala-Kul vo všetkých jeho tyrkysovej kráse.

Boli sme ohromení šumivou blaženosťou tohto malého alpského jazera. Pudded pod zubatými skalnatými vrcholmi pohoria Ala-príliš, jeho bledomodrý povrch sa krásne kontrastoval s vysokými horami a tmavo modrou oblohou nad. Fotografie jednoducho nemôžu urobiť Ala-Kul žiadnu spravodlivosť.

Krásna Ala-Kul (3 532 metrov)
Zastavili sme sa tu na rýchle sústo, aby sme sa jedli a naplnili našu vodu. Odtiaľ sme sledovali pobrežie niekoľko stoviek metrov a potom sme začali ďalšie strmé stúpanie na Ala-Kul Pass na 3 800 metrov. Toto posledné stúpanie bolo najťažšie, pretože vzduch sa riedil, náš nedostatok prípravy a aklimatizácie sa vždy zjavil.

Začína sa posledný (mimoriadne ťažký) výstup
Nakoniec, po dlhom tvrdom stúpaní sme dosiahli prihrávku! Dariece a ja milujem trekking a vždy hovoríme, že sa nám páčia treky na nízkej úrovni, kde nemusíme tlačiť naše telá do extrémov. Ale vždy, keď sme odmenení ohromujúcou alpskou scenériou, ako je v údolí Karakol, uvedomujeme si, že to všetko úplne stojí za to.

Na južnej strane priechodu ležal oslnivé, neskutočne vyzerajúce jazero Ala-Kul a na severnej strane ležal údolie Kel’Deke, lemované masívnymi horskými pohoriami Terimtor, ktoré akoby prepichli oblohu svojimi zasneženými vrcholmi.

Obe strany Ala-Kul Pass
Náš zostup mal byť náhly a mierne nebezpečný. Chýbala „správna cesta“ a neúmyselne sme vybrali štrk náchylný na skalný štrk na okraji vzdialeného východu priechodu. Čoskoro sme sa ocitli v lyžovaní po boku hory, dosť strmé, aby jeden falošný krok napísal katastrofu. Každý krok do uvoľnenej bridlice poslal naše nohy, ktoré sa posúvali nadol na 5 až 10 metrov. Pravdepodobne sme zostúpili 500 metrov za 15 minút!Dariece odvážne lyžovať po druhej strane priechodu (je to oveľa strmšie, ako vyzerá)
Po zložitom, dvojitom čiernom diamantovom svahu sme konečne dosiahli relatívne pokojnú cestu, ktorá viedla severovýchod a hlboko do údolia Kel’Deke. Mountain Run-off požehnal tieto letné pasienky zeleným trávnikom a bledomodrými potokami, ktoré prerezali údolie, keď meandrujú smerom k nášmu konečnému cieľu, Altyn Arashan.

Ohromujúce údolie Kel’Deke na druhej strane Ala-Kul Pass
Keď sme dosiahli spodné okraje údolia, začali sme vidieť menej značiek chodníkov a nakoniec vôbec žiadne. Ocitli sme sa ďaleko od akejkoľvek normálnej cesty a začali sme sa obávať, že sme stratení. Radi by sme boli „mimo vychodenej cesty“, ale nie úplne stratení! Nakoniec, po niektorých nebezpečných priechodoch rieky sme sa znovu pripojili k chodníku a našli sme cestu do Altyn Arashan, ohromujúca alpská dedina, ktorá sa zasadila pri ústach údolia Anyior, s obrovským pikom Pilatka Mountain na juh.

Náš kemping
Do tejto doby sme sa pustili do 9 hodín a naše telá boli úplne opotrebované. Po tom, čo sme prešli medzi 10-15 kg na chrbte po celú cestu, naše svaly veľmi potrebovali určitú relaxáciu. Našťastie je Altyn Arashan známy svojimi prírodnými horúcimi prameňmi. Zostavili sme náš stan neďaleko cestovného hotela Arashan (nie v skutočnosti hotel, iba rozpadnutý dom) a prenajali sme si vlastnú súkromnú horúcu jarnú chatu.

(Prepáčte, žiadne fotografie horúcej jari, boli sme doslova príliš boľavé na to, aby sme zdvihli kameru)

Voda na jar bola mimoriadne horúca a hneď upokojila naše boľavé telá. Namočili sme a vznášali sa asi hodinu, než sme sa vrátili späť do stanu a spravidla sme prešli okolo 8:00.

Nasledujúci deň sme sa prebudili okolo 7:00 a začali sme 3 -hodinovú túru späť k civilizácii, kde taxík čakal, až nás vezme späť do Karakolu. Píšem tento príspevok takmer týždeň po dokončení treku a naše teľacie svaly sú stále veľmi bolestivé! Samotný trek bol absolútne úchvatný (oveľa viac ako jeden) a my ho absolútne odporučíme kolegom cestovateľom ako jeden z najväčších trekov, aké sme kedy urobili!

Pešia turistika pozdĺž rieky Arashan

Napísali sme sprievodcu Trekking Ala-Kul a Altyn Arashan z Karakolu, kliknite sem a prečítajte si tento príspevok! A ak chcete oveľa viac mimo sledovania výletu, choďte do neďalekej dediny Jyrgalan (45 minút od Karakolu), aby ste sa pozreli na chodník Keskenkija, ktorú sme práve označili v júni 2017! V oblasti je tiež veľa ďalších trekov. Pozrite sa na tieto dva články, ktoré sme napísali:

Trekking v Kirgizsku: Naša skúsenosť označujúca novú stopu Keskenkija

Trekking v Jyrgalan: Sprievodca pre Keskenkija Trail

Zvážte tiež strávenie času v meste Karakol, je tu oveľa viac vecí, ako by ste si mohli myslieť! Pozrite sa na náš príspevok z 10 najlepších vecí, ktoré môžete robiť v Karakole (ktoré nezahŕňajú trekking)

Rýchle nápady na trekking do Ala-Kul & Altyn Arashan:

Aktualizované 2018:

V Karakole sme zostali v hoteli Madanur (500Som/Osoba/NT)

Vezmite si Marshrutka číslo 101 z hosťa Neofitu v Karakole (20 minút/ 10 Som sa choďte na poslednú zastávku)

Z hlavnej cesty je tiež mashrutka. Je to 30 Som/osoba

Zaplaťte 250 vstupných poplatkov za parkovú bránu, kde sa zastavuje Marshrutka

Zaplaťte 150 som / stan za trek

Prvý deň do drevenej kabíny 16 km 6-7 hodín

Druhý deň do Altyn Arashan 17 km 7-9 hodín

Tretí deň Trek 3 hodiny na Asku

Mapa oblasti je 300 SOM zakúpená v cieľovej kancelárii Karakol (lepšie ju stiahnuť na mapy.me)

Kemp v Arashan Travel Hotel 100 Som / Stan (internáty nestojí za to)

Ezla penzión je prvým penziónom, keď prídete. Internáty 300 SOM. bezplatné k táboru

Súkromná horúca jarná kabína 200 Som / Osoba

Taxi z Asku do Karakolu (25 minút – 400 som/auto)

Jeep môže byť tiež zriadený od Altyn-Arashan až do Karakolu, je to 4000 som pre celú vec

Osobitné poďakovanie spoločnosti Twostaywild.com za pomoc s aktualizovanými informáciami v roku 2018.

Pozrite sa na naše video Trekking Ala-Kul & Altyn Arashan!

Páči sa mi tento článok? Pripnúť!

Zrieknutie sa zodpovednosti: Kozy na cestách je spolupracovníkom Amazonu a tiež pridruženou spoločnosťou pre niektorých ďalších maloobchodníkov. To naznačuje, že zarobíme provízie, ak kliknete na odkazy na našom blogu a kúpite sa od týchto maloobchodníkov.