7 Neuveriteľné veci, ktoré sa majú vystupovať v Shiraze, Iráne @ilmioiran

Srdcom perzskej civilizácie, je hlavným mestom provincie Fars a jedným z najpopulárnejších cestovných destinácií v Iráne. Príjemné v každej sezóne vďaka miernemu podnebiu je jar najlepším časom na vyvolanie všetkých klišé Irán je známy pre: ulice s vôňou jazmínu, čaj pomarančového kvetu, básnici a noci.

Shiraz sa nachádza v strednom Iráne, či už máte radi históriu, umenie, poéziu alebo prírodu, má čo ponúknuť aj najnáročnejším turistom. Stratte sa vo svojich záhradách, pripojte sa k Iráncom, ktorí čítajú Hafezove básne, zatiaľ čo sedíte na hrobe a dostanú pod vplyvu vôňu bylín a korenia v starom bazári v meste.

Netrvalo vám dlho, kým si uvedomíte, že pár dní pridelených Shirazu klasickými výletmi a itinerármi nestačí na to, aby ste si plne užili mesto, ale sotva dostatočné na to, aby ste pochopili, že deň, ktorý sa vrátite.

Obsah

1. Skoro ráno v mešite Nasir al-Molk
2. Namočte do histórie v Persepolise
3. Čítajte ako básne v mauzóleu Hafez
4. Cítite sa ako kráľ v Karim Khan Arg
5. Užite si povahu Eram Garden
6. Prejdite sa okolo intoxikačného bazáru Vakil
7. Buďte ohromení na mešitu Vakil
8. Nájdite ubytovanie v Shiraz v Iráne

Kde zostať v Shiraz, hotel Iranbest rozpočet v Shiraz, Irán – Sasan Hotel
Najlepší hotel Mid Rang v Shiraz – Irán – Eram Hotel
Najlepší špičkový hotel v Shiraz, Irán-hotel Elysee
O spisovateľovi

1. Skoro ráno v mešite Nasir al-Molk

Mešita Nasir al-Molk, ktorá sa tiež nazýva ružová mešita, je určite jedným z miest na návštevu v Shiraze, ale prečo skoro ráno? Ak pôjdete o 9:00, budete si vychutnať nádhernú súhru svetiel a odtieňov vyvolaných Sun Rays, ktoré presakujú cez žiarivé sfarbené poháre dverí a okien. Mešita sa datuje do nedávnej dynastie Qajar a aj keď nie príliš veľká, je to jedna z najobľúbenejších atrakcií v Shiraze. Jeho návrhy sú fascinujúce, vo vnútri aj zvonku, pozostávajúce z jemne komplikovaných vzorov pastelových, ružových ruží typických pre umenie éry a sofistikáty.

Vstupný poplatok za túto mešitu je otvorený od 8:00 do 20:00, je 150 000 rialov (menej ako 5 USD).

2. Namočte do histórie v Persepolise

Výlet do Shirazu nie je úplný bez dennej prehliadky do Persepolisu, starovekého hlavného mesta Achaemenidovej ríše. Mesto, ktoré založil Darius Veľký okolo roku 518 pred Kristom, bolo slávnostným sídlom ríše, kde vodcovia, králi a úradní úradníci prišli z celého sveta, aby vzdali úctu hlave toho, čo bolo jednou z najväčších ríš ich času. Persepolis bol obrovský a majestátny a stále dnes môžeme pochopiť jeho majestátnosť už od jeho vchodu, chápanej ako brána všetkých národov, kde mytologické postavy privítali návštevníkov a zabezpečili mesto zo všetkých zla.

Ak sa zúčastníte úplného turné (veľmi to odporúčam), začnete z Pasargadae, asi 135 km od Shirazu.

Pasargadae je najstarším hlavným mestom Achaemenidovej ríše a založil ju Cyrus Veľký, ktorého impozantná hrobka je jedným z hlavných miest oblasti. Na ceste späť sa zastavíte v Persepolise a prehliadka môže trvať až jednu hodinu kvôli mnohým rôznym oblastiam, ako je napríklad schodisko Apadana, hrobka Artaxerses, palác Darius a početné rezby a dekorácie.

Aj keď ste unavení, predtým, ako sa vrátite späť do Shirazu, uistite sa, že sa zastavíte aj v nádhernom pohrebnom komplexe Naqsh-e Rostam, ktorý ukazuje hroby z rôznych období Perzskej ríše.

Môžete si dohodnúť prehliadku a cenu s hotelom a vstupný poplatok za Persepolis je 200 000 RIALS (asi 6 USD) a je otvorená od 8:00 do 17:00.

3. Čítajte ako básne v mauzóleu Hafez

Toto mauzóleum je pútnikom pre Iránci, na pokojnom mieste Shiraziho básnika zo 14. storočia Shiraziho básnika. Hafez má viac ako len básnik, Hafez má stále úlohu v každodennom živote Iráncov, keď potrebujú útechu, rady do budúcnosti a počas noci Yalda, najdlhšie v roku, keď sa domácnosti zhromažďujú okolo stola a prečítajú si svoje básne.

Postavený pod Zand Karim Khan, hrobka je jednoduchý hrob bieleho kameňa, ktorý je pod ním medená strecha podopretá ôsmimi stĺpmi a stropom krásne zdobeným modrými mozaikami. Pripojte sa k davu Iráncov, ktorí sedia okolo hrobu a večera sa chystáte, možno s knihou básní Hafez na rukách. Existuje malá knižnica hneď vedľa predaja básní Hafez, majú tiež niektoré verzie v iných jazykoch. Pred odchodom sa môžete dokonca zastaviť v reštaurácii na čaj alebo teplú polievku.

Otvorený denne od 8:00 do 22:00, vstupný poplatok za Hafez Mauzóleum je 200 000 Rials (asi 6 USD).

4. Cítite sa ako kráľ v Karim Khan Arg

Nachádza sa v samotnom centre mesta a Arg Karim Khan je stredovekou citadelom, ktorú poveril a pomenoval po Karim Khan, kráľ dynastie Zand. Hrad je vyvinutý v osemnástom storočí a je uzavretý pre hlavný fete v meste a nebude bez povšimnutia, pretože je to masívna tehlová stavba, ktorá sa staviavedie ako kráľova pevnosť a bydlisko.

Vo vnútri budovy navštívte Big Courtyard, priestory zdobené fresmi a zaujímavými kúpeľmi, tradičným hammamom so všetkými architektonickými prvkami a návrhmi typickými pre miestnu kultúru a prírodu. Toto sú očividne súkromné kúpele kráľovskej rodiny, ale neďaleko existujú aj verejné kúpele Vakil, kde môžete vidieť kúsok starého miestneho života.

Otvorené denne od 8:00 do 21:00, vstupný poplatok je 200 000 RIALS (asi 6 USD).

5. Užite si povahu Eram Garden

Mnoho slávnych z mnohých parkov sa môže pochváliť, Eram Garden bola vyvinutá podľa princípov tradičnej perzskej záhrady, pričom uprostred bolo umiestnené vodný prvok. Pre dôležitú úlohu, ktorú perzská záhrada vždy zohrávala v rámci iránskej spoločnosti, architektúry, tradície, UNESCO ju zahrnula do zoznamu stránok dedičstva.

Aj keď pavilón uprostred parku bol nedávno vyvinutý počas éry Qajar, Eram Garen založil vládcovia Seljuq v jedenástom storočí. Dnes je to súčasť botanickej záhrady na univerzite v Shiraz, a preto má nespočetné množstvo rôznych rastlín, kvetov a stromov.

Otvorené denne od 8:00 do 19:00, vstupný poplatok je 200 000 RIALS (asi 6 USD).

6. Prejdite sa okolo intoxikačného bazáru Vakil

Absolútne nemeškajte, že Vakil Fete nájdený priamo v srdci mesta, Darb’e Shahzadeh, neďaleko mešity Vakil. Vzhľadom na jedno z majstrovských diel dynastie Zand, tehlové klenby patria medzi svoje hlavné architektonické prvky.

Obývané turistami aj miestnymi obyvateľmi, tu si môžete nakupovať pre tie najrozšírenejšie iránske výrobky, od perzských kobercov po šafran, pistácie, čaj, korenie a miestne sladkosti. Pri chôdzi po veľkom trhu vyskúšajte populárny khakshir, detoxikačný nápoj pre semená.

Otvorené denne od skorého rána do večera, s výnimkou piatok a národných sviatkov.

7. Buďte ohromení na mešitu Vakil

V blízkosti fete v rovnakom historickom susedstve Vakil si nenechajte ujsť krásnu mešitu Vakil. Vyvinutá v roku 1773 počas vlády kráľa Zand Karim Khan, mešita je 11 000 štvorcových metrov veľká. Menbar (kazateľnica), vyvinutý so štrnástimi mramorovými schodmi, obklopuje les 48 obrovských stĺpov.

Pred odchodom z centrálneho okresu Vakil venujte ďalšiu hodinu zaujímavým tradičným kúpeľom priamo pred mešitou Vakil, aby ste mali náznak toho, ako bol život späť v dňoch, aká bola úloha verejných kúpeľov a aké boli rôzne osobnosti v rámci Stará perzská spoločnosť.

Mešita Vakil je otvorená denne od 8:00 do 20:00 a vstupný poplatok je 150 000 Rials (menej ako 5 USD).

8. Nájdite ubytovanie v Shiraz v Iráne

Kde zostať v Iráne v Shiraze

Najlepší rozpočtový hotel v Shiraz, Irán – Sasan Hotel

Hotel Sasan sa nachádza v centre mesta a poskytuje priestory vybavené Wi -Fi, klimatizáciou, chladničkou, LED TV a najmä vlastnou kúpeľňou a toaletou. Hotel má výmenu výťahov a peňazí, práčovne a taxislužby. Cenové rozpätie je asi 20 $, aj keď pre všetky ubytovanie, záleží na sezóne.

Najlepší hotel Mid Rang v Shiraz – Irán – Eram Hotel

Eram Hotel je 3-hviezdičkové ubytovanie a jeho cena vyššia ako 50 $ za noc typická pre druhú 3-hviezdičkovú v meste, pretože sa považuje za najlepšiu 3 hviezdičku. Personál, vybavený všetkými službami, sú pohodlné a moderné, personál hovorí dobre anglicky. Náklady závisia od sezóny a zvyčajne sa pohybujú od 60 $ do 150 $.

Najlepší špičkový hotel v Shiraz, Irán-hotel Elysee

Elysee je skvelý 4-hviezdičkový hotel. Priestory sú široké, moderné, elegantné a s WiFi, reštaurácia má neobmedzený bufet na raňajky a večeru a personál hovorí dobre anglicky. Náklady sa pohybujú okolo 150 $, aj keď to závisí od sezóny a počtu ľudí v skupine.

O spisovateľovi

Angela Corrias je novinárka na voľnej nohe a autorka blogu za prenasledovaním nepredvídaných a Rím skutočne cestovných blogov. Aktualizuje tiež cestovný blog v taliančine, ktorý sa úplne zameriava na Irán, il Mio Irán.

Ste na Pinterest? Pripínajte tieto!