Vitajte v džungli – Ako zažiť Borneo Rainforest, Danum Valley, Sabah

, ktorý skontroluje vynikajúce dažďové pralesy Danum Valley vo východnej Sabah, Borneo nie je ľahké, ale moja dobrota, stojí za to. Tu je to, čo môžete očakávať od tohto dobrodružstva džungle.

Sabah, Borneo, má niektoré z vynikajúcich dažďových pralesov na svete s jedným z najširších rozsahov životnosti rastlín, vtákov a zvierat akéhokoľvek ekosystému. Danum Valley je najväčším chráneným nížinovým lesom Sabah a stál nezmenený a nedotknutý už viac ako 1 milión rokov.

Keď letíme do Lahad Datu, miestneho letiska najbližšie k jedinému vstupu do údolia Danum, vidíme hroznú realitu zasahujúcich plantáží palmového oleja. Natiahli sa až do oka, ktoré vidí – dokonca aj z hore vo vzduchu.

Našťastie malajzijské a štátne vlády Sabahan zastavili plantáže, ktoré preberajú zvyšných 43 800 hektárov údolia Danum, čím sa zachovali jeden z posledných prírodných biotopov pre najväčší ázijský primát, Orang-Utan a Borneo Pygmy Elephant, najmenší slon na svete.

Pretože je to taký jemný ekosystém, je veľmi ťažké získať prístup do údolia Danum. Žiadni neoprávnení návštevníci nie sú povolení cez brány do národného parku, čo naznačuje, že vlastné riadenie a denné návštevy nie sú vylúčené.

Exkurzie Borneo Nature majú povolené mať maximálne 60 hostí, ktorí skúmajú údolie Danum a zostanú s nimi v Borneo Rainforest Lodge. Toto číslo je prísne monitorované, takže sa to stalo celkom exkluzívnym cieľom.

Vďaka svojej jedinečnosti sa personál v Borneo Nature Excursions a Rainforest Lodge považujú za opatrovateľov alebo strážcov lesa. Ich láska k tejto krásnej, nedotknutej časti planéty je jasná.

Ako vidieť údolie Danum, srdcový kameň Sabah, Borneo

Ako sa tam dostaneš?

Dostať sa do údolia Danum je výzvou. Z Austrálie musíte odletieť do Kuala Lumpur a potom preniesť do Lahad Datu. Toto je najrýchlejší spôsob, odporúčame však zastavenie v hlavnom meste Sabah v Kota Kinabalu. Potom odlete odtiaľ na Lahad Datu na východe Borneo.

Môžete tam tiež jazdiť z iných častí štátu.

Z letiska Lahad Datu, zástupca z Borneo Nature Excursions, sa s vami stretne a zavedie vás do kancelárie Lahad Datu, aby ste sa prihlásili. A potom sa začína skutočná zábava! Je to 2-hodinová jazda 4 × 4 na nerešpektovaných cestách cez sekundárny dažďový prales, až kým sa nedostanete k „predným dverám“ do oblasti ochrany údolia Danum a na začiatok primárnej džungle.

Potom je to ďalšia pol hodiny, keď sa stretnete s rúrami, krížením drevených a zemných mostov a hrboľatými, nerešpektovanými cestami predtým, ako prídete do Borneo Rainforest Lodge a domov na nasledujúcich pár dní.

Toto je jediný spôsob, ako dovnútra alebo von … hoci princ William a Kate Middleton preleteli vrtuľníkom. Stále však nemali dovolené lietať celú cestu a museli jazdiť poslednú pol hodiny.

Kde spíš?

Borneo Rainforest Lodge je jediným ubytovaním v 43 800 hektároch oblasti ochrany údolia Danum Valley. Je to vlastne na mieste starej kmeňovej dediny, ktorá bola pred mnohými rokmi opustená.

To nenaznačuje, že spíte v chatrče. Nie z dlhej strely.

Všetko bolo postavené s ohľadom na minimálny dopad. Všetky budovy sú zvýšené na chodúľoch, aby sa minimalizoval kontakt lesného dna. Hlavnou budovou, kde jete, kopať späť a stretnúť sa so svojím sprievodcom, je krásna drevená hala otvorená na všetkých stranách, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu.

Znamená to tiež, že môžete vidieť do džungle a cez rieku Danum. Všetky druhy zvierat sa prichádzajú veľmi blízko k budove, takže odtiaľto pravdepodobne uvidíte opice. Môžete tiež vidieť z balkóna jelene, kanca, hadov, Orang-Utans-možno dokonca aj slonov.

Izby

Existujú 3 rôzne typy chaty; Od štandardných miestností „View Jungle View“ po dvojposchodovú prémiovú vilu. Všetkých 30 izieb je samostatne, spojené vyzdobenou hrádzou, ktorá prechádza z hlavnej budovy ako dlhá vyvýšená drevená ulica.

Štandardná miestnosť je nepochybne pomerne štandardná. Postele sú jednoduché, sprchovacia miestnosť je primeraná, ale vo vnútri je dostatok priestoru a je pohodlná. Navyše máte pocit, že ste súčasťou lesa v týchto miestnostiach.

Na druhom konci stupnice sú prémiové vily niečo celkom zvláštne. Toto sú úplne nové prírastky do komplexu, čo sa skutočne ukazuje. Tieto vily sú veľmi obľúbené u svadobných ciest a návštevníkov, ktorí sa snažia nájsť romantiku, sú súkromné, luxusné a najlepšie pre špeciálnu príležitosť.

Získate veľkú, pohodlnú posteľ, obývaciu izbu, veľkú sprchovú miestnosť s modernými tvarovkami a celovečernou stenou a veľký balkón s ležadlami, ktoré sa môžete vykopnúť, zatiaľ čo vyrazíte výhľad na rieku.

Na balkóne tiež dostanete vlastný ponorný bazén! Aké je to neuveriteľné?

S vilami sú ďalšie malé doplnky, ako napríklad 4 000 dolárov Swarovski Optik Crystal LaCulars v miestnosti, bezplatné ponožky pijavíc, kávovar Nespresso a vynikajúci dysonVentilátor miestnosti, aby vás udržal v pohode.

Ak vás zaujíma iba niekde spať po dlhom dennom trekkingu, štandardné alebo luxusné chaty sú ideálne. Ale ak sa snažíte nájsť miesto, kde by ste sa mohli kopať a urobiť si čas v chate skutočne zvláštne, vily sú absolútne cestou.

Čo jete?

Jedlo je tu súčasťou ceny, ktorá označuje bufet. Okrem všadeprítomných hotelových raňajok sa snažíme spravidla vyhnúť bufetom, ale vďaka šéfkuchárovi Saharanovi Asmare a jeho tímu tu kuchyňa vyrába jedlo, ktoré je úplne chutné.

Dokonca sme hovorili so starším párom zo San Francisca, ktorý tu zostal, nepochybne dobre cestoval, ktorý komentoval, aké dobré bolo jedlo.

Je to kreatívna zmes prístupných, ale autentických malajských potravín, prvkov západného štýlu a medzinárodných svoriek. Klochy sa dobre starajú, takže všetko je veľmi čerstvé a malé dostupné množstvá naznačujú, že kvetináče sa pravidelne dopĺňajú s minimálnym plytvaním.

K dispozícii je tiež potravinová stanica vyrobená na objednávku. To, čo tu môžete získať od jedla na jedlo, ale tu tiež pečú veci ako satay, ryby a kurča na drevenom uhlí, aby slúžili.

Jedáleň

Existujú tiež súkromné ​​jedlá, ktoré tu môžete zorganizovať aj pre pridanú romantiku. Užili sme sa z neuveriteľného obeda na brehu rieky, ktorú podáva náš vlastný šéfkuchár a čašník. Je to zážitok, na ktorý nikdy nezabudneme. Predtým, ako sme jedli, sme sa ponorili, potom sme sa posadili na štyri kurzy vynikajúceho varenej kuchyne Sabahan-Malay.

V skutočnosti bolo jedno jedlo tak miestne, že bolo vyrobené z čerstvých detských papradia vybratých z džungle a počas sledovania sme sa vyprážali s rozsiahlym cesnakom. Bolo to úžasné.

Môžete tu tiež nastaviť súkromné ​​raňajky, ak bývate vo vilách. Pred nehnuteľnosťou na prenájom je paluba s plným grilovacím zariadením. Tím pre vás pripravuje jedálenské miesto, potom sa váš šéfkuchár týka, aby vám varil chutné raňajky s najneuveriteľným pozadím, aké ste kedy videli.

Čo robíš?

Nákup dňa tu v údolí Danum skúma džungľu. Ako to robíte, je úplne na vás. Dalo by sa dokonca stráviť celý deň v hlavnej budove a pozerali sa na balkón – džungľa je tak blízko vás.

Pešia turistika je však najlepším spôsobom, ako zažiť tento dar prírodnej krásy. Sprievodcovia vyberajú skupiny až 8 ľudí viackrát denne. Pre prekvapivo malú sumu si však môžete najať svojho vlastného súkromného sprievodcu, čo by sme veľmi odporúčali.

Náš sprievodca Paul je absolútnou legendou a skutočným prínosom pre údolie Danum. Strana jeho otca pochádza z lesov Sabah, takže z kmeňového hľadiska je skutočne jedným z miestnych obyvateľov a hrdo sa predstavil ako Orang Utan, ktorý sa doslova prekladá ako „muž z lesa“.

Počas 23 km lesných turistických chodníkov je veľa významných miest, ktoré sa oplatia vyskúšať. Výhľad na hornú časť escarpmentu je úžasný.

Na vašej ceste k vyhliadke je staroveký kmeňový pohreb na Kadazan-Dusan, kde sú rakvy náčelníkov a bojovníkov stále zastrčené do jaskýň a trhliny v útesoch.

Vysoko nad lesným dna visí ocenený chodník Canopy. Táto cesta 300 metrov sa tiahne medzi pôvodnými Seraya Majau, Menggaris a Gigantic Urat Mata stromy do výšky 26 metrov nad zemou. Odtiaľto získate neuveriteľnú perspektívu lesného baldachýnu.

Pozdĺž dĺžky rieky Danum dole dole, ktoré sa môžete tiež nachádzať na miestach, sú nádherné vodopády, ktoré nájdete.

Mnoho lesných zvierat je v noci veľa aktívnych, takže exkurzie po zotmení sú často najzaujímavejšie na špinenie voľne žijúcich živočíchov. Nočná jazda vás zavedie po ceste s prírodovedcom vyzbrojeným bodom.

Extra aktivity

Môžete si tiež vybrať nočnú túru, ktorú veľmi odporúčame. Videli sme gigantické tarantuly (bezpečne v ich noroch), hady lovecké žaby, plaché civety a lietajúce veveričky na našom nočnom výlete s Paulom.

Pre najviac kopnutím späť, aby ste videli džungľu, je popoludnie hadičky po rieke Danum cestou. Tričíte sa proti prúdu k vstupnému bodu a potom jemne zahmlite po rieke vo veľkej Innertube, ktorú ste si priniesli so sebou. Je to veľa zábavy a úplne osobitná perspektíva údolia.

Môžete tiež urobiť rozšírené exkurzie do džungle, najmä ak ste horlivý birder a hľadáte jeden z konkrétnych druhov, ktoré sú endemické v tejto oblasti. Stačí to usporiadať so svojím sprievodcom.

Kto sem príde?

Fascinovali nás typy ľudí týkajúcich sa údolia Danum. Dôchodcovia, batoh, samostatní cestujúci, svadobné cesty … pre toľko je tu niečo.

Budem však úprimný: toto je miesto pre dobrodruhov a milovníkov prírody. Valley Danum je domovom 240 druhov vtákov, 124 druhov cicavcov, 128 druhov plazov a obojživelníkov a výnimočne 200 druhov rastlín na hektár!

Takže ak chcete vysokorýchlostný internet, ležať pri bazéne s voľne tečúcim kokteilmi, nákupmi, televízormi a celodennými bufetmi, pravdepodobne to nie je miesto pre vaše HOLiday.

Napriek tomu nie sme presne také typy turistiky. V skutočnosti sme dostali naše turistické topánky deň predtým, ako sme odišli a „zlomili sme ich“, keď sme chodili domov z obchodu! Ale Paul náš sprievodca prispôsobil naše skúsenosti pre naše tempo a záujmy dokonale, čo je to, čo personál výletov z Borneo Nature Exursions tak dobre.

Koľko to stojí?

Závisí to od toho, ako dlho chcete zostať, akú úroveň ubytovania chcete a aké doplnky vás zaujíma.

Nech už je váš plán akýkoľvek, dostanete ubytovanie, všetky jedlá, orientačnú prednášku s jedným z prírodovedcov, všetky turistické výlety s vašim sprievodcom, cestné prevody dovnútra a von z džungle z letiska a povolenie poplatkov do národného parku.

V prípade najzákladnejších balíkov založených na ubytovaní s dvojitým zdieľaním a bez doplnkov sa kontrolujete okolo MYR3 160 (to je asi 1 000 USD) po dobu 3 dní, 2 noci na osobu.

Stojí to za to? Radšej by ste tomu uverili.

Pozrite sa na nášho základného sprievodcu Sabah a čo ešte môžete urobiť v tejto krásnej časti Malajzie Borneo.

Chceli by ste niekedy preskúmať dažďový prales? Kde je tvoje milované turistické miesto? Povedzte nám v komentároch!

Obrázky od MR & MRS Romance pomocou OM-D E-M5 Mark II Olympus Cam a GoPro Hero4.
Skontrolovali sme Danum Valley a zostali sme s výletmi Borneo Nature ako hostia cestovného ruchu Sabah.